Jesenné REVIEW 2. časť

Žlto čierna rodina AHOJ.

Tak ako sme Vám naznačili pred pár dňami v našej prvej časti jesenného REVIEW, tak v druhej časti vyspovedáme viaceré tváre žlto-čiernej rodiny na čele s majiteľom pánom Jánom Palenčárom a prezidentom klubu Jozefom Barmošom. Pred nami je toho pomerne dosť, tak sa pohodlne usaďte, a aby sme to zbytočne nenaťahovali, poďme rovno na vec.

Ako prvý dostane priestor hlavný tréner nášho áčka, Michal Pančík.

Pán tréner, prvá polovica sezóny je za nami. Ako by ste ju zhodnotili?

Prvú polovicu sezóny musím bohužiaľ zhodnotiť ako nevydarenú. Paradoxne máme viac bodov ako po vlaňajšej neúplnej sezóne (15 zápasov), ale pred nami sú až traja súperi a Ivanka je pred nami o priepastných 8 bodov. 

V čom nás podľa Vás najviac tlačila topánka ?

Najväčší problém sme mali s vytváraním a tiež premieňaním gólových príležitostí. V pätnástich zápasoch sme strelili len 33 gólov. Pre porovnanie, vlani to bolo 53 a rok predtým 52. Príčin prečo to tak bolo je viac. Jednak to bola absencia kvalitných ofenzívnych hráčov, ktorí k nám chodili na výpomoc z Trenčína v minulých sezónach. Ďalej dlhodobé zranenia našich kľúčových ofenzívnych hráčov (Tomáš Majtán, Kristián Černák), či slabšia aktuálna výkonnosť hráčov, ktorí na ofenzívnych postoch nastupovali. 

Naopak, čo Vás najviac potešilo v jesennej časti ?

Naopak sa zlepšila defenzívna fáza hry a dostali sme výrazne menej gólov ako vlani alebo pred rokom. Potešili ma tiež výkony brankárov (obaja ročník narodenia 2002), Danihela a Kollátha. Pred sezónou sme mali obavy o tento post, keďže obaja brankári prišli do klubu až tesne pred sezónou a doteraz v mužskej súťaži nechytali. Tiež som mal dobrý pocit z toho, že do zápasov sa opäť dostalo viacero našich odchovancov, minuloročných dorastencov, ktorí pevne verím, že budú čoskoro platnými hráčmi nášho tímu.

Aký tréningový plán, resp. čo ste naordinovali svojím zverencom v prechodnom, zimnom období ?

Mali sme trénovať do 15.12.2021 a potom mala nasledovať pauza do zhruba 10.1.2022. Do našich plánov však vstúpil lockdown, preto sa chlapci udržujú momentálne individuálne.

Zostávajú predsezónne ciele rovnaké aj do jarnej časti ?

Ciele Interu sa nemenia, aj keď reálne musíme povedať, že naplniť ich bude veľmi ťažké. Majiteľ klubu pán Palenčár so spolupracovníkmi však pracujú na posilnení kádra, a ak všetko vyjde, v jarnej časti sezóny by sa malo v našom drese objaviť niekoľko veľmi zaujímavých mien a dúfam, že s nimi bude možné ciele FK Inter Bratislava naplniť.

Trénerovi nášho áčka Michalovi Pančíkovi a jeho zverencom ďakujeme a samozrejme držíme naším chlapcom palce aj v druhej polovici sezóny. Naše jesenné REVIEW pokračuje ďalej. Teraz dostane priestor na zhodnotenie prvej polovice sezóny aj tréner našej U19 Lukáš Strelka.

V prvom rade by som vyjadril radosť zo skutočnosti, že sa nám bez vážnejších vstupov do kádra podarilo odohrať plný počet plánovaných zápasov v tejto neľahkej pandemickej situácii. Verím, že podpora športu zo strany štátu a vzájomná komunikácia s klubmi umožní, aby sme našich hráčov a klub mohli efektívne rozvíjať aj naďalej a tiež organizovať zápasy. Považujem to za kľúčové, ak chceme pomýšľať na „futbalovú záchranu“ tejto generácie.

Keď sa vrátime späť na začiatok k hodnoteniu jesennej časti, môžeme pomenovať viaceré pozitíva, ale aj negatíva.

Letná príprava bola pomerne krátka, po troch týždňoch od jej začiatku už nasledoval súťažný mikrocyklus a hráčsky káder sa formoval ešte aj v úvode už začatej ligovej súťaže. Odohrali sme 3 prípravné zápasy so Šamorínom, Pohroním a Spartakom Trnava. Pred prvým súťažným zápasom sme si s hráčmi na team-buildingu vytýčili určité méty z pohľadu umiestnenia, princípov fungovania kabíny a procesu, herného prejavu a rozvoja jednotlivca.

Hodnotenie súťažnej časti by som rozdelil do 2 fáz.

Za prvú fázu z môjho pohľadu považujem časové obdobie prvých 6-tich zápasov. Naše výsledky, úroveň pripravenosti hráčov a družstva (kondícia, technicko-taktické princípy hry), kvalita tréningového procesu a najmä produkovaný herný prejav zatiaľ nespĺňal parametre aké sme mali zadefinované. Vedeli sme kam chceme kráčať, ale proces učenia a rozvoja prebiehal v o niečo pomalšom tempe ako sme si predstavovali. Do hráčov sme vstupovali individuálnymi a skupinovými rozhovormi a snažili sa nájsť spoločné východiská. Toto obdobie však považujem za dôležité z pohľadu vybudovania návykov, pevných vzťahov, zdravej kabíny a tímovosti. Zo 6-tich zápasov sme dosiahli 8 bodov za 2 víťazstvá, 2 remízy a 2 prehry.

Druhú fázu z môjho pohľadu odštartoval zápas v Komárne, kde sa nám po dobrom výkone a zlepšenom hernom prejave podarilo zvíťaziť 0:1 proti kvalitnému družstvu domácich. Myslím si, že sme začali postupne budovať vyššie sebavedomie a uverili sme, že naša práca má zmysel a môže nám v strednodobom horizonte prinášať úspechy v podobe výsledku, zvýšenej výkonnosti a radosti z futbalu. Pozitívne v tomto období hodnotím aj prechod na umelú trávu v rámci tréningového procesu, kde sme vedeli lepšie narábať s intenzitou a detailom tréningových cvičení a hier. Ďalšie kvalitné zápasy sme z môjho pohľadu v tomto období odohrali proti Púchovu, Zlatým Moravciam, Šamorínu a Piešťanom. V poslednom kole jesennej časti sme sa v prípade víťazstva v Partizánskom mohli dostať na priebežné 2.miesto v tabuľke, čo by bola pre nás dobrá odmena za vykonanú prácu. Nie vždy však dokážeme ovplyvniť vonkajšie okolnosti, ale také výrazné poškodenie zo strany rozhodcov v mládežníckom futbale som dlho nevidel. Bohužiaľ, aj toto prináša futbal a musíme sa s tým vysporiadať. V 9-tich zápasoch sme dosiahli 19 bodov za 6 víťazstiev, 1 remízu a 2 prehry. V konečnom výsledku nám to prinieslo zisk 27 bodov a uzatvorenie prvej tretiny tabuľky na 5.mieste.

Medzi pozitíva by som zaradil:

• kostru družstva vo veľkej miere vytvorenú z hráčov vekom U18 (rok narodenia 2004) – perspektíva do ďalšej sezóny,

• postupnú adaptáciu tímu na nastavované prostredie (klubovú víziu, koncepciu),

• dobre organizovanú obrannú fázu hry a prechod do obrany, pričom družstvo inkasovalo „iba“ 15 gólov (najmenej Zlaté Moravce – 14).

Medzi negatíva, resp. medzi výzvy, ktoré pred nami stoja v jarnej časti by som zaradil:

• zefektívnenie finálnej fázy hry (počtu strelených gólov),

• posun vyššie v tabuľke,

 • zautomatizovanie útočných princípov hry

Trénerovi Lukášovi Strelkovi a jeho zverencom rovnako ďakujeme a veríme, že v nastolenom trende budú pokračovať aj v druhej časti sezóny. Teraz sa pozrieme aj na naše mladšie resp. najmladšie kategórie. Hodnotenie prvej polovice sezóny nám vypracoval šéftréner prípraviek Ľuboš Štefančík.

U12 – 2010 – 1.LMŽ (Západ)
Umiestnenie – 4.miesto – (priebežne) 1.LMŽ
Bilancia – 11 zápasov – 8 výhier, 1 remíza, 2 prehry, (25 bodov)

Hodnotenie trénera: Chlapcov musím za jesennú časť sezóny pochváliť, výkonnostne a tréningovo sme sa posunuli tak ako sa len dalo, čo sa v konečnom dôsledku prejavilo aj na výsledkoch a priebežnej tabuľke po jesennej časti. Samozrejme, že ešte stále máme na čom pracovať a posúvať sa ďalej. Takže sa tešíme na zimnú prípravu a ďalšie tréningy, ktoré nás posunú vpred.

U11 – 2011 – 1.Liga prípravky BA
Umiestnenie – bez tabuľky 
Bilancia – 9 zápasov – 7 výhier, 1 remíza, 1 prehra, (prehra Slovan, remíza FCP)

Hodnotenie trénera: Jesenná časť skončila nad naše očakávania. Chlapci sa po príchode nových posíl výborne zohrali a ku koncu jesennej časti ukázali aj veľký potenciál do ďalšej práce.

U10 – 2012 – 1.Liga prípraviek BA
Umiestnenie – bez tabuľky
Bilancia – 9 zápasov – 8 výhier, 1 prehra, (prehra Slovan)

Hodnotenie trénera: Keďže sme polovicu jesennej časti neboli v úplnom trénerskom zložení (trénerská stáž), tak sme nadmieru spokojní s jesennou časťou. Ako s progresom chlapcov v tréningovom procese, tak isto aj s prístupom, nasadením či v neposlednom rade výsledkami, ktoré samozrejme v tejto kategórii nie sú až tak dôležité. Snažíme sa však stále viac a viac zakomponovať prvky klubovej metodiky, keďže to ešte ani zďaleka nie je po tejto stránke ukončené.

U9 – 2013 -1.Liga prípraviek BA
Umiestnenie – bez tabuľky 
Bilancia – 9 zápasov – 7 výhier, 1 remíza, 1 prehra, (prehra Slovan, remíza FCP)

Hodnotenie trénera: Snažili sme sa po celú jesennú časť zameriavať sa primárne na tréningový proces a progres hráčov v rámci našej klubovej filozofie. Niektoré veci sa podarili viac iné zasa menej. Avšak chalanov určite chválim za prístup a veľkú snahu zlepšovať sa v každom jednom tréningu. Výsledky pre nás až tak dôležité nie sú, takže sa k ním ani nebudem vyjadrovať. Samozrejme je stále na čom pracovať. Hlavné je, že sa snažíme každý jeden deň, krok za krokom približovať k nášmu cieľu .

U8 – 2014 – 1.Liga prípraviek BA – turnajovo raz za 2 .týždne
Umiestnenie – bez tabuľky
Bilancia – 12 zápasov – 5 výhier, 7 prehier

Umiestnenie: V našej kategórii sme sa počas jesennej časti venovali primárne základom, ktoré vyplývajú z klubového programu. Keďže sa s tým chlapci ešte nestretli (došli z predprípraviek, kde sa to ešte nerieši), tak to bolo pre väčšinu pomerne náročné. Niektorým sa darilo aplikovať veci z tréningov do zápasu lepšie a niektorým horšie. V každom prípade sa nikomu nedá uprieť snaha. Dúfame, že do jarnej časti sezóny prídeme s rovnakým nastavením.

U7,U6 a U5 – nesúťažné kategórie, nehrajú zápasy. Do programu sa ešte nezapájajú, skôr iba “futbal hravou formou”.

Ľubošovi Štefančíkovi ďakujeme za hodnotenie prvej polovice sezóny a ako inak aj jeho mužstvu, resp.  mužstvám držíme palce. Tak a teraz nastal čas, aby sme vyspovedali aj dvoch mužov, ktorí sú aktuálne na čele nášho milovaného klubu. Tým prvým bude ako inak sám majiteľ FK Inter Bratislava Ján Palenčár.

Pán majiteľ jesenná časť je za nami, ako ste spokojný, resp. ako hodnotíte po futbalovej stránke výkony našich družstiev ?

Športová príprava mládeže a následne súťažný ročník boli ovplyvnené koronakrízou, čo sa odzrkadlilo aj na nedostatku trénerov na pozícii asistentov. V priebehu jesene sa nám podarilo situáciu stabilizovať a väčšina prípravkárskych a žiackych kategórií vykazuje vysokú úroveň športovej výchovy. Chlapci a dievčatá futbalovo a ľudsky napredujú. V priamom porovnaní v súťažiach patria herne medzi najlepšie tímy.  Za to patrí vďaka hráčom, hráčkam, trénerom, realizačným tímom a do veľkej miery rodičom. Dorastenci ma potešili prístupom k tréningom a vysokým zápasovým nasadením. Vďaka patrí hráčom aj trénerom. Kategória U19 dokázala priniesť dôležité víťazstvá zo súperových ihrísk. Herný prejav patril k najkrajším v celej súťaži. Na druhej strane, ak chceme bojovať o najvyššie pozície, musíme zlepšiť efektivitu pri zakončení. Kategória U17 preukázala vysokú hernú kvalitu a nesmiernu kolektívnu silu a po jesennej časti vedie II. Ligu mladšieho dorastu pred FC ViOn Zlaté Moravce. Rovnako sa darí aj nášmu dorasteneckému „béčku“, ktoré v konkurencii starších protihráčov vedie po jeseni III.ligu mladšieho dorastu.
  
Čo sa týka nášho áčka, môžeme očakávať počas zimnej prestávky nejaké výraznejšie zmeny v hráčskom kádri ?

Naše „A-čko“ bohužiaľ neprinieslo toľko radosti ako deti a mládež. Napriek širokému kádru a kvalitnému realizačnému tímu bolo viacero výkonov nepresvedčivých. Niektorí hráči nedokázali preniesť do zápasu kvality z tréningového procesu a rovnako aj potrebné nasadenie. Najväčšou slabinou bolo neúspešné zakončovanie. Nevyhli sa nám ani zranenia, kedy viacero hráčov zo základu (vrátane kapitána Tomáša Majtána) muselo vynechať množstvo zápasov, čo negatívne ovplyvnilo celkovú kvalitu hry. Som rád, že naša juniorka zabojovala a vedie jesennú časť súťaže.   
Ako bývalého brankára ma potešili výkony našich brankárov, ktorí boli na jeseň oporami tímu. Kvalitné brankárske výkony (nielen mužov) sú aj výsledkom tréningového procesu Miroslava Mentela.

Sú ciele nášho prvého tímu stále rovnaké ako tie pred sezónou?

Pri pohľade na tabuľku III. ligy vyzerajú naše ambície na víťazstvo v súťaži ťažko dosiahnuteľné. Napriek tomu počas zimnej prestávky urobíme také zmeny a doplnenia v tíme, ktoré by mali viesť k zvýšeniu hernej kvality a zlepšení výsledkov „Á-čka“.

Čo Vás najviac z futbalového hľadiska potešilo v prvej polovici sezóny?

Chcel by som poďakovať našim kolegom, trénerom, realizačným tímom za ich snahu kvalitným športovo-výchovným procesom posúvať našich hráčov a hráčky vpred, a to tak po futbalovej ako aj po ľudskej stránke. Rovnaká vďaka patrí aj rodičom za ich spoluprácu a podporu detí.

A čo Vás zase najviac potešilo v jesennej časti z mimo futbalových vecí? Máme na mysli, či sa niečo pohlo v rámci napredovania klubu a podobne.

Z pohľadu ďalších činností v našom klube by som rád spomenul, že tvoríme novú obchodno marketingovú stratégiu, ktorej súčasťou je aj zmena v komunikácii smerom na verejnosť, podporovateľom, hráčom/hráčkam, kolegom v klube aj k rodičom. V tejto súvislosti som rád, že sa náš tím rozšíril o Martina Barborku, človeka, ktorý je spätý s futbalom od detstva. Martin zastáva pozíciu obchodno-marketingového riaditeľa a zastrešuje predovšetkým komerčné aktivity klubu a  športovo obchodné aktivity „A“ mužstva.  Naďalej prebieha finančná stabilizácia. Zároveň pracujeme na príprave rekonštrukcie nášho areálu na Drieňovej ul., kde by sme chceli na jeseň budúceho roku naplno zahájiť tréningový aj súťažný proces.   

Čo bude podľa Vás najdôležitejšie pre klub v druhej polovici sezóny resp. v prvej polovici roku 2022 ?

Situácia sa bohužiaľ v súvislosti s protipandemickými opatreniami zhoršuje. Opäť prechádzame do krízového režimu, ktorý bude zahŕňať online tréningy a individuálne tréningy. O konkrétnych programoch budú informovať tréneri. Verím, že sa nám podarí toto nepriaznivé obdobie prekonať v zdraví a v priebehu januára sa vrátime k štandardnému prípravnému procesu.
 
Čo by ste na záver odkázali žlto-čiernym fanúšikom ?

Na záver by som chcel poďakovať našim fanúšikom za ich podporu. Viem, že nálada fanúšikovskej základne (aj moja nálada) je často ovplyvnená výsledkami. Aj preto, aby nám robil futbal radosť, robíme všetko  potrebné a zároveň dlhodobo finančne udržateľné. Verím, že nám naši fanúšikovia v tomto snažení  pomôžu a budú naďalej navštevovať súťažné aj priateľské stretnutia.      

Pánovi majiteľovi ĎAKUJEME za ochotu a čas a samozrejme aj za to, že pod jeho rukami sa z nášho milovaného INTERU pomaly ale isto stáva klub, po ktorom tak všetci túžime. V každom prípade na záver našej druhej časti jesenného REVIEW ešte v krátkosti vyspovedáme aj legendu klubu, človeka, ktorý to na pozícii prezidenta klubu ťahá od roku 2009. Je ním ako inak bývalý skvelý hráč pán Jozef Barmoš.

Pán Barmoš, poďme na pozitíva prvej časti sezóny. Čo Vás najviac potešilo?

Samozrejme, že najviac ma potešilo to, že v našom áčku dostali priestor mladí, talentovaní hráči. Je to len a len na nich, či sa chytia svojej šance. Na druhej strane treba dodať, že keby sa im to na prvýkrát nepodarilo, stále majú priestor aj v našom béčku.

Čo Vás zase možno najviac sklamalo?

Asi kolísavé a nevyrovnané výkony prvého tímu.  Keď prišlo k výpadku starších hráčov, prejavilo sa to na výkone a aj na výsledkoch mužstva. Ešte by som ale dodal, že z celkového hľadiska ma sklamalo najviac asi to, že šport je v našej krajine na chvoste celej spoločnosti. Zrejme je to súčasť života, ktorá nás “páli” najmenej. Naša spoločenská základňa sa môže výrazne oslabiť. V školách sa nešportuje a toto zrejme pocítime aj na medzinárodnej scéne vo veľmi krátkom čase.

Ako hodnotíte aktuálnu situáciu v klube?

Klub prešiel v tomto roku turbulentným obdobím a to nielen po športovej stránke, ale celkovo. Vo vlastníckych štruktúrach nastali zmeny, ale nový majiteľ a noví ľudia sa snažia zo všetkých síl, čo si zaslúži dať ten povestný klobúk dole. Osobne verím, že do budúcna budeme kľudnejší, pokojnejší klub, a že sa takýmto podobným problémom v budúcnosti vyhneme. Okrem iného verím, že budeme mať raz aj domáce sídlo. Samozrejme, by som sa ešte raz chcel poďakovať majiteľovi klubu, všetkým trénerom a členom našej žlto-čiernej rodiny za skvelú prácu, ktorú odviedli v posledných mesiacoch. Patrí im veľká vďaka.

Aké sú vaše priania do nového roka?

Sme radi, že sa jeseň dohrala. Bolo to len tak tak. ĎAKUJEM fanúšikom a aj naďalej sa budeme uchádzať o ich priazeň. Osobne som rád, že ich problémy dnešnej spoločnosti neodradili od návštevy našich zápasov. Samozrejme náš cieľ v nasledujúcich rokoch je vrátiť náš milovaný INTER do Bratislavy.  

Čo by ste na záver zaželali všetkým členom a fanúšikom žlto-čiernej rodiny?

Všetkým želám najmä zdravie, veľa vytrvalosti a pohody do ďalších dní, resp. v novom roku. Samozrejme aj veľa pozitívnej energie, pretože to všetci budeme v nasledujúcom roku potrebovať.

Pánovi Barmošovi ĎAKUJEME, tak ako aj členom a fanúšikom žlto-čiernej rodiny. Veríme, že v novom roku urobíme ďalší krok vpred a posunieme náš milovaný INTER ešte o čosi vyššie.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *