Jesenná časť pohľadom Patrika Fedora

Žlto-čierna rodina AHOJ.

Vianoce klopú na dvere a to znamená, že naše družstvá sa pred nejakým časom rozlúčili na niekoľko týždňov so súťažnými zápasmi. Aj napriek tomu sme sa rozhodli, že v krátkosti vyspovedáme dočasného hlavného trénera nášho áčka Patrika Fedora, aby nám zhodnotil prvú polovicu sezóny III. ligy, a teda aj výkony nášho prvého tímu. V skupine západ skončili po jesennej časti naši chlapci na 14. mieste so ziskom 13 bodov. V 15tich odohraných kolách zaznamenali 3 víťazstvá, 4 nerozhodné výsledky a za kratší koniec ťahali celkovo 8-krát. Dovedna nastrieľali 14 gólov a inkasovali v 25tich prípadoch. Tak či onak, poďme sa v krátkosti pozrieť na to, ako videl spomínaných 15 kôl náš dočasný hlavný tréner Patrik Fedor.

Patrik, na úvod sa Vás opýtame … ako využívate zimnú prestávku? Už ste si stihli aj trochu oddýchnuť od poriadne divokej jesene ?

Momentálne ako každý milovník futbalu sledujem dychtivo každý zápas MS v Katare. Čo sa však týka nejakého oddychu musím povedať, že som si moc neoddýchol. Chalani po poslednom zápase dostali týždeň voľno a ďalej pokračujeme v tréningovom procese, samozrejme už bez nejakého vysokého tempa a tlaku. Snažíme sa však využiť tento čas aj na nejakú spätnú analýzu a rozmýšľame nad tým čo by sme vedeli robiť na jar lepšie, aby sme sa posúvali dopredu.

Ešte predtým ako začneme hodnotiť jesennú časť prezraďte nám, s čím ste preberali mužstvo po odchode trénera Ladislava Hudeca po 6. kole? S rešpektom, obavami alebo s chuťou pustiť sa do novej výzvy?

V prvom rade som si nemyslel, že sa Laco takto rozhodne. Musím povedať, že to bola veľká strata pre mužstvo, keďže Laco je výborný tréner a človek, no jeho rozhodnutie som plne rešpektoval. Po jeho odchode sa priznám, že som mal obavy. Viesť mužstvo po takom skúsenom trénerovi nie je vôbec jednoduché. S veľkým rešpektom som sa však pustil do práce a snažil sa pokračovať v rozbehnutej súťaži. 

Bolo to náročné vziať na seba zodpovednosť pri vedení prvého tímu?

Cítil som obrovskú zodpovednosť. Všetko sa v momente zmení, keď ste zrazu ten, na ktorého všetci hráči pozerajú a čakajú od vás riešenia na všetko čo sa na ihrisku deje. Nehovoriac o tom, že mojou premiérou bol pohárový zápas s ViOnom Zlaté Moravce, kde som určite nechcel zažiť žiadnu blamáž.

O koho ste sa mohli oprieť po tom, čo ste sa stali dočasným hlavným trénerom nášho áčka? Realizačný tím?

Počas celého obdobia mi najviac pomáhal tréner brankárov Miroslav Mentel, ktorý má skúsenosti na rozdávanie. Bez neho by som si ani len nevedel predstaviť ten prechod z asistenta na hlavného trénera. Taktiež som mnoho vecí konzultoval s kapitánom Patrikom Špakom. 

Bolo už vopred dohodnuté, že to potiahnete až do konca prvej polovice súťaže?

Nebolo to dohodnuté. Po spomínanom odchode Laca Hudeca bola snaha klubu nahradiť post hlavného trénera. Pre hociktorý z klubov však nie je jednoduché nájsť trénera počas rozbehnutej súťaže. Po viacerých sedeniach s vedením klubu sme sa však dohodli, že prvú polovicu súťaže potiahneme spolu s Mirom Mentelom.

Poďme teda na hodnotenie prvej polovice súťaže. Ako ju hodnotíte z globálneho a teda celkového hľadiska?

Tak umiestnili sme sa na 14. mieste zo 16. tímov pred Novými Zámkami a Vrakuňou. Získali sme 13 bodov, aj keď si myslím, že ich mohlo byť viac. Určite nás môžu mrzieť premárnené zápasy s Novými Zámkami, Kalnou či penalta s Častkovcami. Celkovo však máme veľmi mladé mužstvo čo si určite vypýtalo svoju daň. Verím však, že na jar sa zopár vecí zmení a to mužstvo bude mať úplne inú tvár. 

Čo bolo možno najväčším pozitívom?

Medzi pozitíva patria určite víťazstvo s Belušou, stabilné výborné výkony kapitána Špaka, Čembyho či návrat Tomáša Majtána. Najväčším pozitívom pre mňa však je obrovský progres každého jedného hráča. Aj keď to možno takto mnoho ľudí nevidí, toto mužstvo má veľký potenciál, no potrebuje však ešte čas, trpezlivosť a mnoho ďalšej tvrdej práce.  

Na druhej strane, čo Vás osobne možno najviac sklamalo?

Počas súťaže ma dosť sklamal vynútený odchod Andyho Labudu, ktorý bol v minulom ročníku a taktiež v príprave veľkým ťahúňom. Nečakal som, že sa veci okolo neho takto vyvinú. Taktiež ma v našej hre dosť sklamala naša bezzubosť v zakončení aj keď sme sa jej dosť venovali v tréningovom procese. Takmer v každom zápase sme si dokázali vypracovať množstvo príležitostí, ktoré sme ale nedokázali premeniť.  

Kto bol podľa Vás najväčším ťahúňom, resp. lídrom a možno aj najlepším našim hráčom v rámci jesennej časti?

Ako som už spomenul, potešili ma pravidelné výborné výkony Špakyho či Čembyho. Taktiež sa do dobrej formy dostáva Tomáš Majtán, ktorého však bolo poriadne cítiť až v poslednom zápase, no verím, že v jarnej časti bude jeho prínos ešte väčší. 

Aká bola naša najväčšia zbraň v súťažných zápasoch?

Ťažko hovoriť o nejakej veľkej zbrani, keď máme len 13 bodov. Myslím si však, že najväčšia naša zbraň bola aj bude silný kolektív, ktorý sa snažíme vytvoriť. Snažili sme sa apelovať na poctivú prácu v defenzíve a následné využitie našich rýchlych krídelných hráčov Černáka či Škreptáka , čo nám nie vždy vychádzalo.  

Čo by sme na druhej strane mali určite zlepšiť?

Zlepšiť musíme jednoznačne zakončenie a našu kombinačnú schopnosť v strede poľa. Taktiež je nutné posilniť mužstvo na niektorých postoch a tiež vytvoriť väčšiu konkurenciu v kabíne. 

Aké sú plány počas zimnej prípravy? Kedy začíname, resp. už sa vie, s akými hráčmi môžeme počítať a prípadne hľadáme aj nejaké nové posily?

Ako som vyššie spomínal, plánom je posilniť mužstvo a posunúť ho dopredu. Príprava nám začína 10.1. a čaká nás v nej asi 8 prípravných zápasov s lepšími aj slabšími mužstvami. Určite naše mužstvo posilní náš bývalý hráč Patrik Kochan, s ktorým sme sa už dohodli, z čoho sa veľmi teším. O ďalších príchodoch a aj odchodoch ešte veľmi rozprávať nechcem, keďže nič nie je ešte definitívne.  

Čo by ste si priali v druhej polovice súťaže?

Najviac by som si prial, aby sme získali už v prvých zápasoch čo najviac bodov a bez tlaku dohrali jarnú časť súťaže. Taktiež by som bol rád, aby panovala spokojnosť aj na fanúšikovskej strane a prilákali sme ešte viac divákov na domáce či vonkajšie zápasy. 

A teda na záver … Ako to vyzerá s Vašou budúcnosťou v pozícii dočasného hlavného trénera? Už viete či budete v tejto pozícii pokračovať aj v novom kalendárnom roku?

Haha, čakal som, že táto otázka príde. O ničom sme sa s vedením ešte nebavili, ale poviem to takto… či budem v takej alebo onakej pozícii, myslím si, že je to úplne jedno. Najdôležitejšie je, aby mužstvo napredovalo a posúvalo sa dopredu. Veľmi rád by som však bol tohto mužstva súčasťou aj naďalej a zažíval s ním čo najviac úspechov, či už z pozície hlavného trénera, alebo asistenta. Nech žije Inter. 

Patrikovi Fedorovi ĎAKUJEME za rozhovor a nielen jemu, ale samozrejme aj všetkým členom nášho prvého tímu prajeme príjemné prežitie sviatočného obdobia a veľa šťastia v novom kalendárnom roku.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *