Daniel Bachleda – tréner našej U17 hodnotí doterajší priebeh sezóny

Žlto-čierna rodina AHOJ.

Jarná časť je v plnom prúde a my sme sa rozhodli, že v krátkosti vyspovedáme trénera našej U17 Daniela Bachledu, ktorého zverenci sú aktuálne v ligovej tabuľke II.LMD na skvelom 2. mieste a na líderskú pozíciu strácajú iba jeden jediný bodík. Celkovo v doterajších 23 súťažných zápasoch nazbierali 55 bodov a to vďaka 17 víťazstvám a 4 nerozhodným výsledkom. Iba dvakrát doteraz ťahali za kratší koniec. Okrem iného nastrieľali 62 gólov a inkasovali iba 21-krát. Tak teda poďme na to.

Pán tréner, v prvom rade Vám ďakujeme, že ste si našli čas na krátky rozhovor a sumár doterajšieho priebehu sezóny. Začnime jesennou časťou. Keby ste mohli vybrať zopár svetlých, pozitívnych momentov, ktoré by to boli a prečo?

Zápasy proti bratislavským družstvám sú vždy špecifické pre hráčov aj klub. Jeden sme vyhrali, druhý len remizovali no myslím si, že samotný priebeh zápasov vyšiel v náš prospech a v oboch sme boli futbalovejším, futbalovo odvážnejším a z môjho pohľadu lepším družstvom. Vzhľadom na doterajší priebeh súťaže a vývoj v tabuľke to však vyzerá tak, že vrchol jesennej časti máme ešte len pred sebou a ja dúfam, že aj po tomto zápase sa budem môcť vyjadriť podobne.

Na druhej strane čo Vás možno najmenej potešilo v prvej polovici sezóny?

Zaskočila a vyrušovala ma dochádzka hráčov na tréningový proces na začiatku prípravy. Na môj vkus si až príliš veľa hráčov predĺžilo dovolenku a zbierali sme sa len veľmi pomaly. Rodina, odpočinok a voľný čas sú v živote veľmi dôležité a treba si ich užiť čo najviac. No súčasne platí, že hráči v tejto vekovej kategórii, ktorí futbalu už obetovali toľko svojho času a energie by sa mali snažiť svoje letné dovolenky prispôsobiť svojím futbalovým povinnostiam. Na druhú stranu hráči, ktorí letnú prípravu absolvovali, boli výborní a nemôžem im nič vytknúť.

Bolo na čom pracovať počas zimnej prípravy a vôbec, ako ste boli spokojný so spomínanou zimnou prípravou?

Nepoviem nič nové, ak zhodnotím tohtoročnú zimnú prípravu ako veľmi špecifickú, pretože bola výrazne ovplyvnená pandemickou situáciou spojenou s ochorením Covid. Tak ako v každom kolektíve, ani nášmu sa spomínané ochorenie nevyhlo a viacerí hráči museli podstúpiť karanténu. Z toho vyplynulo, že zaťaženie hráčov nebolo kontinuálne, vypadávali a naskakovali v rôznych častiach tréningového procesu a nakoniec bolo z toho skôr udržiavanie sa a nie rozvoj pohybového a herného potenciálu hráčov či družstva. Rovnaké to však bolo vo všetkých kolektívoch a výsledkom bolo aj minimum odohraných prípravných zápasov.

Chcel by som sa poďakovať aj vedeniu klubu. Myslím si, že ľudia zodpovední za zabezpečenie tréningového procesu zariadili v tomto nepredvídateľnom období k čomu prispeli aj neustále sa meniace a často chaotické pravidlá, naozaj dobré podmienky a zaslúžia si uznanie.

Keď sa pozrieme na aktuálnu jarnú časť, v čom Vaši zverenci naozaj vynikajú ? V čom sú lepší ako ich súperi?

Každý klub, tréner, fanúšik či hráč sa pozerá na futbal trochu inak. Každému sa v ňom páči niečo iné a preferuje rôzne spôsoby boja. Myslím si, že je to tak správne. Futbal potrebuje rozmanitosť a rôzne prístupy. Mne osobne je stratégia výchovy hráčov v našom klube blízka a považujem ju za správnu. V súlade s tým sa v našom družstve snažíme so súperom bojovať prostredníctvom kontroly lopty. Súčasne však chceme, aby sa súper bál keď loptu kontrolujeme my. Práve preto sa snažíme hrať aktívne a čo najviac sa tlačiť k súperovej bráne. To si vyžaduje rozvoj technických, priestorových a kooperatívnych schopností a zručností hráčov. Vyžaduje si to rozvahu, ale aj odvahu hráčov pokúšať sa o konštruktívne riešenia aj v ťažkých situáciách. A myslím si, že práve v tomto sme dobrí. Chlapci veria vo svoje schopnosti, sú ochotní riskovať aj za cenu toho, že spravia chybu a dôverujú si, že aj spoluhráč dokáže situáciu vyriešiť. No súčasne sú pripravení prípadnú chybu vyriešiť obetavosťou a bojovnosťou často aj cez vlastnú bolesť. V mnohých zápasoch som na chlapcov hrdí práve za túto schopnosť obetovať sa pre ostatných.

Kde nás, máme na mysli vašu kategóriu U17, najviac z herného hľadiska tlačí tzv. topánka?

Vo všetkom. (smiech) Bola by veľká škoda, keby sa chlapci uspokojili s mylnou predstavou že sú dosť dobrí. Je dôležité, aby každý deň tvrdo pracovali na každom faktore, ktorý ovplyvňuje individuálny alebo kolektívny výkon a snažili sa zlepšovať. Konkurencia v dnešnom futbale je tak obrovská, že len hráči, ktorí sú ochotní a schopní neustále pracovať na hranici svojich možností a na konci dňa budú mať ešte aj  veľký kus šťastia sa nakoniec môžu presadiť v profesionálnom futbale.

Čo Vás osobne ako hlavného trénera U17 teší momentálne najviac? Hra, prístup alebo skôr spôsob akým Vám pod rukami dospievajú chlapci v žlto-čiernych farbách ? (úsmev)

Každodenná práca s týmto kolektívom. Teším sa na každý tréning a na každý zápas s chlapcami. Mladí ľudia, osobnosti, ktoré sa v tomto družstve stretli spolu so všetkými svojimi kladmi a chybami vytvorili kolektív, ktorý patrí medzi jeden z najlepších s ktorými som pracoval.

Aký je Váš tohto sezónny cieľ? Samozrejme nemusí to byť len umiestnenie v tabuľke.

Dohrať súťaž a ukončiť sezónu tak, aby sme pri jej hodnotení boli hrdí na svoju spoločnú prácu.

Aký máte vzťah so svojimi hráčmi? Ste prísny tréner alebo skôr naopak?              

Snažím sa pracovať tak, aby sme sa rešpektovali navzájom. Byť spravodlivý a otvorený. Niekedy sa to darí viac inokedy menej. Tak ako hráči aj ja sa snažím na sebe pracovať.

A teraz nám prezraďte jednu vec … nemusíte vytiahnuť konkrétne mená, ale sú aktuálne vo vašom kádri hráči, ktorí by sa raz mohli živiť futbalom na profesionálnej úrovni? Samozrejme v tak mladom veku je to stále ťažké posúdiť, ale predsa len, keby ste mohli prezradiť, sú v kategórii U17 hráči s veľkým potenciálom?

Sú. (úsmev)

Trénerovi Danielovi Bachledovi ĎAKUJEME za krátky rozhovor a samozrejme nielen jemu, ale celému tímu U17 držíme palce v ďalších súťažných zápasoch. Už najbližšie sa spolu so svojimi chlapcami predstaví v sobotu 30. apríla na domácej pôde v Stupave proti tímu MFK Skalica. Výkop zápasu je naplánovaný na 12:30. Chlapci držíme palce !

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *